Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJZceoNUMUn2U
Zdjęcie przedstawia piętrowy budynek otoczony ogrodzeniem i żywopłotem. Na balkonie, na pierwszym piętrze, widoczne są dwie flagi: Polski i Szwajcarii.

Placówki dyplomatyczne i konsularne Rzeczypospolitej Polskiej

Polski konsulat w Bernie w Szwajcarii
Źródło: Beat Estermann, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dyplomaci mawiają: „Jeśli nie siedzisz przy stole, to jesteś częścią menu”. Dlatego każde państwo, również Polska, stara się zająć swoje miejsce „przy stole”. Jednym ze sposobów, by je sobie zapewnić, jest prowadzenie w różnych częściach świata polskich przedstawicielstw. Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi 193 państwami członkowskimi ONZ, Stolicą Apostolską oraz Suwerennym Wojskowym Zakonem Maltańskim. W znakomitej większości tych państw Polska prowadzi różnego rodzaju placówki dyplomatyczne.

Warto też pamiętać, że zgodnie z art. 36 Konstytucji RP obywatel polski podczas pobytu za granicą ma prawo do opieki ze strony Rzeczypospolitej. Zadanie to również realizowane jest za pośrednictwem polskich przedstawicielstw na świecie. Przekonajmy się zatem, w jaki sposób Polska dba o interesy naszego państwa i obywateli na świecie.

Twoje cele
  • Porównasz różne rodzaje przedstawicielstw Polski na świecie.

  • Przeanalizujesz rozmieszczenie polskich przedstawicielstw na świecie.

  • Rozważysz cele i zasadność polskiej obecności dyplomatycznej i konsularnej za granicą.