Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RMllKGbHoLwXK
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przewodniki prądu, między innymi trzy kondensatory i cewka indukcyjna. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiuje się pojemność elektryczną kondensatora?".

Jak definiuje się pojemność elektryczną kondensatora?

Czy to nie ciekawe?

Czy kondensator to zawsze dwie płaskie, równoległe płyty? Czy kondensator może mieć różne kształty? Czy wiesz, jak wyglądał pierwszy zbudowany przez człowieka kondensator?

Nie był on podobny do używanych współcześnie - pierwszym kondensatorem była tzw. butelka lejdejska. Skonstruowano ją w 1746 roku. Jak wskazuje nazwa, została ona zbudowana z naczynia przypominającego butelkę lub słoik i wykonano ją w Lejdzie. Wkrótce po tym francuski naukowiec – ksiądz Jean‑Antoine Nollet zaprezentował przed królem możliwości nowego wynalazku. Do rozładowania kondensatora - jako przewodnika - użył „łańcucha” stworzonego z 240 gwardzistów. Pod wpływem nagłego impulsu elektrycznego gwardziści podskoczyli.

Choć doświadczenie to wywołało podziw króla i zgromadzonych, dziś wiemy, że nie było ono do końca bezpieczne. W przypadku osób, które mają chore serce takie doświadczenia mogą prowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca, a nawet do śmierci.

Twoje cele

W tym materiale:

  • dowiesz się, jak w sposób ogólny definiuje się pojemność kondensatora,

  • wyznaczysz pojemność kondensatorów płaskiego, kulistego i walcowego,

  • zbudujesz butelkę lejdejską.