Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RGqzBBgERfDJd
Obraz przedstawia nadmorski krajobraz. To lekko wzburzone morze w czasie deszczowej pogody. Na dole obrazu ukazana jest piaszczysta plaża. Na piasek wpływają lekko spienione fale morskie. W lewej części obrazu znajdują się dwie pływające żaglówki. W tle ukazane są zarysy innych żaglówek.

Charles Baudelaire – poeta „młodopolski”

Gustave Courbet, Marina, 1866
Źródło: domena publiczna.

Francuski poeta Charles Baudelaire żył i tworzył wprawdzie jeszcze u schyłku romantyzmu, jednak trudno bez niego mówić o literaturze europejskiego modernizmu i poezji młodopolskiej. Jego twórczość została uznana przez współczesnych za bulwersującą i gorszącą, a on sam został okrzyknięty poetą wyklętym. Nowatorstwo i indywidualizm artystyczny docenili natomiast twórcy przełomu wieków. Dlaczego Baudelaire był dla nich tak ważny?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz postawę poety wyklętego na podstawie biografii i twórczości Charles'a Baudelaire'a.

  • Porównasz poezję Baudelaire’a z twórczością polskich artystów.

  • Opiszesz wizerunek poety wyklętego.