Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RD9IhCgyYAbL3
Zdjęcie przedstawiające szklane naczynie dwukomorowe, w wewnętrznej komorze znajduje się ocet balsamicznym, zaś w zewnętrznej oliwa. Naczynie stoi na drewnianej desce obok pomidorów.

Jakie zastosowania wynikają z właściwości kwasów karboksylowych?

Ocet to <math aria‑label="dziesięcio">10-procentowy roztwór kwasu octowego (etanowego) i  jedna z najpopularniejszych przypraw świata. Jego odmianą jest ocet balsamiczny, który wykazuje działanie prozdrowotne.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Kwasy karboksylowe, ich sole oraz estry, znajdują wiele różnorodnych zastosowań. Czy wiesz, że znajdującego się w jadzie mrówek i pszczół  kwasu mrówkowego (metanowego) używa się jako dezynfekcji beczek do wina i piwa? A z kolei kwas octowy (etanowy) jest stosowany na masową skalę do produkcji octu. Czy wiesz, że jeden z kwasów karboksylowych nadaje charakterystyczny smak rumowi? Pamiętaj, zastosowania danych związków chemicznych wynikają z ich właściwości. Dziś nie byłoby aspiryny, gdyby nie reakcja estryfikacji kwasu octowego (etanowego) z kwasem 2-hydoksybenzoesowym (salicylowym). Czy chcesz poznać inne zastosowania kwasów karboksylowych?

Twoje cele
  • Wymienisz i opiszesz zastosowania kwasów karboksylowych.

  • Wyjaśnisz, dlaczego kwas metanowy posiada właściwości redukujące.

  • Skorelujesz odpowiednią właściwość kwasów karboksylowych z konkretnym ich zastosowaniem.