Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Gq60QRTeKzf
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia fragment mikroskopu a dokładnie trzy jego obiektywy z których jeden skierowany jest w dół na szkiełko mikroskopowe. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Na czym polegają ruchy Browna?".

Na czym polegają ruchy Browna?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/mikroskop-laboratorium-badania-316556/ [dostęp 12.06.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Robert Brown (Fot. a.), szkocki botanik, w 1827 roku obserwował przez mikroskop pyłki kwiatowe w zawiesinie wodnej. Zauważył, że drobne obiekty nieustannie poruszają się, wykonując chaotyczne ruchy. Początkowo sądził, że obserwuje jakieś przejawy życia, ale staranne doświadczenia przekonały go, że obserwowane ruchy nie mają związku z procesami życiowymi. Nieożywione, poruszające się samoistnie drobinki stanowiły prawdziwe wyzwanie dla fizyków! Przyczyna ruchów Browna została wyjaśniona dopiero na początku XX wieku przez Alberta Einsteina i niezależnie od niego przez polskiego fizyka Mariana Smoluchowskiego.

R1QoZTA6wK9CI
Fot. a. Robert Brown (1773 - 1858).
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Robert_Brown_%28botanist%29.jpg [dostęp 12.06.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • dowiesz się, czym są ruchy Browna,

  • poznasz przyczynę ruchów Browna,

  • zrozumiesz, dlaczego ruchy Browna można oglądać tylko pod mikroskopem,

  • poznasz pojęcie fluktuacji,

  • zastosujesz pojęcia fluktuacji i błądzenia losowego do opisu ruchów Browna.