Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RqmZHccyN6jgl
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia karuzelę widzianą z dołu. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Zastosowania praktyczne ruchu jednostajnego po okręgu".

Zastosowania praktyczne ruchu jednostajnego po okręgu

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/diabelski-m%c5%82yn-jazda-3869397/ [dostęp 2.08.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Jeśli rozejrzysz się uważnie dookoła, z pewnością zauważysz wiele przykładów ruchu po okręgu. Po okręgu porusza się motocykl na rondzie oraz dowolny punkt leżący na krawędzi obracającej się płyty gramofonowej lub płyty CD. Ich ruch, ale także ruch końca skrzydła miniwiatraczka USB do komputera (Rys. a.), można opisać, definiując pewne wielkości fizyczne, takie jak okres i częstotliwość oraz prędkość liniową i prędkość kątową.

Rt722V4uR9fHB
Rys. a. Miniwiatrak USB do komputera
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Twoje cele

Dzięki temu e‑materiałowi:

  • dowiesz się, jakie wielkości opisują ruch po okręgu,

  • poznasz definicję okresu i częstotliwości oraz związek między nimi,

  • poznasz związek okresu z prędkością liniową i prędkością kątową w ruchu jednostajnym po okręgu,

  • poznasz związek częstotliwości z prędkością liniową i prędkością kątową w ruchu jednostajnym po okręgu.