Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Dalekowzroczność i jej korekcja

Polecenie 1

Obejrzyj animację tłumaczącą zasadę działania soczewek korygujących wadę dalekowzroczności. Zwróć uwagę, na czym polega ta wada wzroku i jakie soczewki ją korygują.

Opis alternatywny animacji.

Na ciemnym polu pojawia się wiele trójwymiarowych szarych i półprzezroczystych sześcianów, w których widoczne są dwa kolejne nieco jaśniejsze, przy czym najbardziej środkowe są prawie białe. Zbiegają się one i po chwili tworzą jeden biały mały, jasny sześcian na czarnym tle, po prawej stornie ekranu w połowie jego wysokości. Obok, po prawej stronie, pojawia się biały Dalekowzroczność i jej korekta. Napis i sześcian zbliżają się do widza i w końcu znikają. Na czarnym tle widoczny jest zarys schematu gałki ocznej w narysowanej konturowa białymi liniami. Po prawej stronie owalnej gałki widoczne jest wybrzuszenie a za nim po prawej stronie, wewnątrz gałki ocznej eliptyczny kształt podpisany u góry białym kolorem, jako soczewka. Tylna część gałki ocznej, znajdująca się po prawej stronie podpisana jest poniżej gałki ocznej, jako siatkówka, również białym kolorem. Gałka oczna wewnątrz jest barwy szarej. Białą przerywaną, poziomą linią narysowana jest oś optyczna oka przechodząca przez środek soczewki. Równolegle do osi optycznej narysowane są żółte przerywane linie symbolizujące równoległą wiązkę światła. Linie skupiane są przez soczewkę w punkcie znajdującym się na osi optycznej za siatkówką po prawej stronie, poza gałką oczną. Po żółtych liniach przesuwają się w prawo żółte kropki symbolizujące impulsy światła. Dzieje się tak dla oka dalekowzrocznego. Wynika to ze złej geometrii gałki ocznej, może być ona zbyt krótka. Innym powodem może być zbyt mała zdolność skupiająca soczewki. Po chwili obraz na czarnym tle przesuwany jest w prawą stronę ekranu a na jego lewej stronie pojawia się niewyraźny obraz mola nad jeziorem. Po chwili na czarnej, prawej części ekranu pojawia się analogiczny schemat gałki ocznej i równoległej wiązki światła padającej na nią. W postaci niebieskiego, pionowego i eliptycznego kształtu pojawia się soczewka skupiająca ustawiona przed gałką oczną po prawej stronie. Soczewka skupia wiązkę równoległą, w taki sposób, że wiązka skupiana jest tym razem na osi optycznej w punkcie znajdującym się na obwodzie gałki ocznej po jej prawej stronie. W tym czasie obraz mola staje się ostry i wyraźny. Po chwili ekran staje się czarny a następnie pojawia się białe tło. Na białym tle widoczny jest niebieski i umieszczony centralnie napis Fizyka dziewięćset pięćdziesiąt kapsułek. Poniżej widoczne są trzy loga. W lewym dolnym rogu ekranu logo wydziału fizyki politechniki warszawskiej zawierające czarny kontur falistego kształtu otoczony czarnym prostokątem oraz czarny napis Wydział Fizyki Politechnika Warszawska. Na środku ekranu na dole znajduje się logo zawierające niebieski trapez o pionowych podstawach na tle którego widać trzy gwiazdki: białą, żółta i czerwoną. Obok znajduje sina Czarny napis Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój. W prawym dolnym rogu znajduje się Czarny napis Unia Europejska po której prawej stronie widoczna jest flaga Unii Europejskiej.

R18UTlIAtI6Uf
Polecenie 2
RX5xtBoC4MRrN
Uzupełnij tekst: Dalekowzroczność koryguje się za pomocą soczewek o zdolności skupiającej 1. przed nią, 2. za nią, 3. dodatniej, 4. ujemnej. Soczewka korekcyjna musi mieć taką zdolność skupiającą, by ostry obraz oglądanego przedmiotu powstał dokładnie na siatkówce oka, a nie 1. przed nią, 2. za nią, 3. dodatniej, 4. ujemnej.