Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zależność momentu bezwładności od położenia osi obrotu - Twierdzenie Steinera |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne: Zakres rozszerzony III. Mechanika bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Inquiry‑Based Science Education / uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe |
Metody nauczania: | - pogadanka wstępna, |
Formy zajęć: | - praca indywidualna. |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia, tablica. |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał „Momenty bezwładności ciał dla różnych jednorodnych brył”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca | |
Nauczyciel przypomina tabelę z momentami bezwładności różnych brył sztywnych wokół osi przechodzących przez ich środek. Nauczyciel pyta: W jaki sposób obliczymy moment bezwładności bryły, gdy środek obrotu wypada poza tą osią, jak na przykład w wypadku planet, krążących wokół Słońca? | |
Faza realizacyjna | |
Nauczyciel uruchamia film z e‑materiału. Po obejrzeniu filmu nauczyciel zapisuje na tablicy treść prawa Steinera. Nauczyciel prosi ochotnika o rozwiązanie zadania 3 z części „Sprawdź się”. Po omówieniu rozwiązania prosi kolejnych ochotników, którzy rozwiązują zadania 4 i 8. | |
Faza podsumowująca | |
Nauczyciel podsumowuje zastosowania twierdzenia Steinera i zadaje pracę domową. | |
Praca domowa | |
Zadania z części „Sprawdź się”, których nie rozwiązano w trakcie lekcji, w celu sprawdzenia opanowania materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Nauczyciel może polecić film do obejrzenia w domu, przed lekcją, na lekcji omawiając wnioski z niego. |