Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor:

Learnetic SA

Temat zajęć:

Jesteś tym, co jesz

Grupa docelowa:

Szkoła podstawowa, przyroda

Ogólny cel kształcenia:

Uczeń omawia zasady prawidłowego odżywiania się i zdrowego stylu życia.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

5) umiejętność uczenia się;

Cele (szczegółowe) operacyjne:

Uczeń:

  • rozpoznaje różne grupy składników pokarmowych;

  • określa funkcje składników pokarmowych;

  • wyjaśnia znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka;

  • podaje podaje przykłady pokarmów bogatych w poszczególne składniki pokarmowe;

  • uzasadnia, że odżywianie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu;

  • analizuje swój sposób odżywiania się;

  • opisuje zasady prawidłowego odżywiania i stosuje je w życiu codziennym;

  • charakteryzuje zaburzenia odżywiania (niedowaga, nadwaga, otyłość).

Metody / techniki kształcenia:

  • pogadanka

  • dyskusja

  • metoda problemowa

Formy organizacji pracy:

  • indywidualna

  • grupowa

Środki dydaktyczne i praktyczne wskazówki:

Nauczyciel powinien:

  • poprosić wcześniej uczniów o przyniesienie na zajęcia różnych produktów spożywczych: warzywa, owoce, różne rodzaje nabiału, pieczywa, mięs, orzechów i nasion. Mogą to być również opakowania po produktach (np. kartonik po śmietanie, butelka po mleku) lub produkty przygotowane w formie plastycznej (np. narysowany kawałek słoniny, kawałek kiełbasy ulepiony z plasteliny);

  • przygotować karteczki z nazwami składników mineralnych: BIAŁKA, CUKRY, TŁUSZCZE, WITAMINY I SOLE MINERALNE

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Nauczyciel przedstawia temat lekcji.

  3. Informuje uczniów, że tematem lekcji są składniki pokarmowe i ich wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów.

  4. Prosi uczniów o ułożenie wszystkich produktów spożywczych na jednym stole.

  5. Nauczyciel stawia przed uczniami pytanie problemowe:

Jakie składniki odżywcze znajdują się w spożywanych przez nas pokarmach?

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prezentuje uczniom część filmu „Jesteś tym, co jesz”, dotyczącą definicji składników pokarmowych, ich rodzajów i pełnionych funkcji (fragment filmu do piramidy żywienia i aktywności fizycznej).

  2. Po obejrzeniu pierwszego fragmentu filmu wyjaśnia uczniom, że na podstawie informacji zawartych w filmie będą omawiać przyniesione przez nich produkty.

  3. Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel chowa do worka wcześniej przygotowane karteczki. Pary losują po dwie kartki z nazwą składnika odżywczego.

  4. Każda para przygląda się produktom, które leżą na stole. Dyskutują, które z nich zawierają składniki odżywcze zapisane na wylosowanych przez nich karteczkach.

  5. Nauczyciel zaprasza do prezentacji. Każda para wybiera produkty spożywcze zawierające składniki odżywcze, które chcą omówić.

  6. Nauczyciel uzupełnia informacje, prosi uczniów o podanie innych produktów, których nie ma na stole, a są bogate w omawiane składniki.

  7. Produkty spożywcze wracają na swoje miejsce. Do omawiania kolejnych składników spożywczych przechodzi następna grupa.

  8. W następnej kolejności uczniowie oglądają kolejną część filmu, poznając piramidę żywienia i aktywności fizycznej oraz dowiadując się, jaki wpływ na zdrowie ma odpowiedni dobór diety.

  9. Nauczyciel prosi, by każdy z uczniów przeanalizował swój dzień pod kątem piramidy żywienia. Uczniowie zapisują notatkę uwzględniając rodzaj aktywności fizycznej (czy w ogóle była i ile czasu trwała), rodzaj spożywanych posiłków i ilość wody.

  10. Wybrani uczniowie prezentują swoje notatki. Wspólnie dyskutują czego zabrakło, co trzeba zmienić, a co w tym dniu było dobre pod kątem ilości i jakości składników odżywczych.

  11. Uczniowie rozwiązują zadania interaktywne utrwalające zdobyte wiadomości.

Faza podsumowująca:

  1. Powraca do zadanego na początku lekcji pytania. Uczniowie wspólnie dyskutuja i podsumowują jakie składniki spożywcze wchodzą w skład spożywanych przez nich posiłków.

  2. Nauczyciel podsumowuje lekcję, wykorzystując ostatni ekran „Podsumowanie”.

Praca domowa:

Na podstawie informacji zawartych w piramidzie żywienia i aktywności fizycznej ułóż dla siebie tygodniowy jadłospis, uwzględniając odpowiednie dzienne ilości składników pokarmowych. Zaproponuj również konkretną aktywność fizyczną, którą planujesz wykonywać każdego dnia.

m54671c84a576d21e_1

Metryczka

Tytuł

Jesteś tym, co jesz

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego materiał się odnosi

2. Zdrowy tryb życia
2.6 Jesteś tym co jesz

Przedmiot

Przyroda

Etap edukacyjny

Szkoła podstawowa

Nowa podstawa programowa

Uczeń:

  • opisuje zasady zdrowego stylu życia (w tym zdrowego odżywiania się)

Kompetencje kluczowe

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

5) umiejętność uczenia się;

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Uczeń:

  • wymienia zasady prawidłowego odżywiania i stosowania ich w codziennym życiu;

  • opisuje znaczenia białek, cukrów, tłuszczy, witamin i mikroelementów dla zdrowia człowieka;

  • charakteryzuje zaburzenia odżywiania (otyłość i anoreksja).

Powiązanie z e‑podręcznikiem

https://www.epodreczniki.pl/reader/c/140167/v/latest/t/student-canon/m/iFn7sHSNUF