Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą, a następnie wykonaj polecenia.

RpEN5aCUL4oUe1
Mapa przedstawia Rzeczpospolitą po zawarcie rozejmu w Dywilinie w 1619 roku. Rzeczpospolita Obojga Narodów przez zawarciem rozejmu w Dywlilinie zajmowała teren większości Polski po wschodniej stronie, Ukrainę, zachodnią Białoruś, Litwę oraz Łotwę oraz Estonię. Nabytki terytorialne Rzeczpospolitej na mocy rozejmu w Dywilinie wschodnia Białoruś w tym Smoleńsk. Tereny lenne o zależne: Prusy Książęce, Księstwo Kurlandii i Semigalii oraz sąsiadująca z nim ziemia piltyńska, lenno lęborsko- bytowskie. Nabytki terytorialne Rzeczypospolitej na mocy rozejmu w Dywilinie. Na mocy rozejmu w Dywilinie Rzeczypospolita zatrzymała tereny zdobyte przez króla Zygmunta III: ziemie siewierską, czernihowską oraz smoleńską. Terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów osiągnęło największy zasięg w historii. Moskwa. Ernst Lissner, Wygnanie Polaków z Kremla przez księcia Pożarskiego (w 1612 r.), 1938 r.
Źródło: domena publiczna, wikipedia.org.

Najjaśniejszego i Wielkiego Hospodara Zygmunta III z bożej łaski króla polskiego i wielkiego księstwa litewskiego […] wojewoda kijowski, hetman korony polskiej, […] ja Stanisław Stanisławowicz Żółkiewski, wiadomo czynię tym moim umownym, utwierdzonym zapisem.
Posłać i bić czołem do Najjaśniejszego Wielkiego Zygmunta króla, i do syna Jego Królewskiej Mości, do królewicza Najjaśniejszego Władysława Zygmuntowicza, żeby na moskiewskie i na wszytkie wielkie hospodarstwa rosyjskie, syna swego Najjaśniejszego Władysława królewicza dał […].
[Królewicz Władysław zobowiązuje się] chrześcijańskiej prawosławnej wiary […] ni w czym nie naruszać i nie urągać i inszych nijakich wiar nie wnosić […]. I rosyjskiego hospodarstwa prawosławnych ludzi prawosławnych chrześcijan od greckiej wiary w rzymską ani w która insza wiarę przymuszeniem i nijakiemi przyczynami nie odwodzić […]. A polskim i litewskim ludziom w Moskwie ni w jakich ziemskich sądowych sprawach i po zamkach wojewodami […] i w namiestnictwo i w starostwo zamków polskim i litewskim ludziom nie dawać […]. I przeszłych obyczajów i stanów, które były w moskiewskim hospodarstwie, nie odmieniać […]. O Smoleńsk mnie hetmanowi prosić i pisać do króla Jegomości, żeby do Smoleńska bić, i gwałtu żadnego czynić nie kazał. A hospodarowi Jegomości Władysławowi Zygmuntowiczowi królewiczowi pożałować, okrzcić się w prawosławną wiarę chrześciańską greckiego zakonu, i być w prawosławnej chrześciańskiej wierze greckiej […].
Pisan w obozie pod stołecznym miastem Moskwą dnia 27 Augusti anno [tj. 27 sierpnia roku] 1610.

Porozumienie Stanisława Żółkiewskiego z bojarami rosyjskimi pod Moskwą (27 sierpnia 1610).
Źródło: dostępny w internecie na: pl.wikisource.org.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Na podstawie danych załączonych do mapy oceń skutki wojny Rzeczypospolitej z Moskwą w latach 1609–1619.

RPTUC0MRQxxmU
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Wyobraź sobie, że jesteś twórcą scenariusza serialu fabularnego o wojnach polsko‑moskiewskich w latach 1609–1619. Zaproponuj tytuł serii oraz tytuły pięciu odcinków serialu.

R18SKTXWZtbNs
(Uzupełnij).