Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Pojęcie ciągłości rozważaliśmy do tej pory w nieco ogólniejszej sytuacji, gdy funkcja była określona na dowolnym zbiorze . Ponieważ pojęcie różniczkowalności jest już nieco bardziej wymagające, przytoczymy znane definicje w formach odpowiednich do dalszych rozważań.

ciągłość
Definicja: ciągłość

Funkcję nazywamy ciągłą w punkcie

  • , gdy granica funkcji w punkcie istnieje i wynosi ,

  • , gdy granica prawostronna funkcji w punkcie istnieje i wynosi ,

  • , gdy granica lewostronna funkcji w punkcie istnieje i wynosi .

różniczkowalość
Definicja: różniczkowalość

Niech będzie funkcją. Wówczas

  • pochodną funkcji w punkcie nazywamy liczbę (o ile istnieje)

    ,
  • pochodną funkcji w punkcie nazywamy liczbę (o ile istnieje)

    ,
  • pochodną funkcji w punkcie nazywamy liczbę (o ile istnieje)

    .

Mówimy, że funkcja jest różniczowalna w punkcie , gdy ma w tym punkcie pochodną

Przypominamy, że funkcję nazywamy ciągłą, gdy jest ciągła w każdym punkcie oraz różniczkowalną, gdy jest różniczkowalna w każdym punkcie.

Nietrudno dostrzec podobieństwo pomiędzy różniczkowalnością i ciągłością. Granice pojawiające się w obu przypadkach nasuwają słuszny wniosek, że pojęcia te są silnie powiązane. Kluczową zależność przedstawia twierdzenie poniżej.

warunek konieczny różniczkowalności
Twierdzenie: warunek konieczny różniczkowalności

Jeżeli funkcja jest różniczkowalnafunkcja różniczkowalnaróżniczkowalna w punkcie , to jest w tym punkcie ciągłafunkcja ciągłaciągła.

Dowód

Skupimy się na sytuacji, gdy . Załóżmy, że jest różniczkowalna w . Wtedy

.

Przekształcając dalej mamy , a więc granica funkcji w punkcie istnieje i wynosi . Dowody przypdków oraz są analogiczne.

Przykład 1

Korzystając z powyższego twierdzenia, możemy bardzo łatwo wykazać, że funkcja dana wzorem

fx=cosx dla x<0x2 dla x0

nie jest różniczkowalna w punkcie , gdyż nie jest w tym punkcie ciągła. Brak ciągłości wynika z bezpośredniego rachunku wartości granicy lewostronnej w punkcie x=0 i wartości funkcji w tym punkcie, czyli

, choć można to zauważyć po prostu rysując wykres funkcji.

R1cAImYX7BIRT

Należy pamiętać, że różniczkowalność jest jedynie warunkiem koniecznym ciągłości. Oznacza to, że aby funkcja była różniczkowalna w danym punkcie konieczne jest, by była w nim ciągła. Nie jest to jednak warunek wystarczający, a więc aby funkcja była w danym punkcie różniczkowalna nie wystarczy, by była w nim ciągła. Pokazuje to kolejny przykład.

Przykład 2

Niech będzie dana wzorem . Łatwo zauważyć, że funkcja jest ciągłafunkcja ciągłaciągła jako złożenie dwóch funkcji ciągłych. Pokażemy, że nie jest ona różniczkowalna w punkcie .

Spróbujmy policzyć pochodną prawostronną

Otrzymujemy, że pochodna w punkcie nie istnieje, gdyż nie istnieje pochodna prawostronna. Można to także wywnioskować z wykresu funkcji.

R1dVvhsPXatVX

Jest jasne, że funkcja nie posiada pochodnej w punkcie .

Istnieją zatem funkcje ciągłe, które nie posiadają pochodnej w pewnym punkcie. Można skonstruować jednak nieco bardziej wyrafinowany przykład.

Przykład 3

Konstrukcję rozpoczniemy od znalezienia funkcji ciągłej , która ma nieskończenie wiele punktów, w których nie jest różniczkowalnafunkcja różniczkowalnaróżniczkowalna. Wystarczy przyjąć . Funkcja ta jest oczywiście ciągła jako złożenie funkcji ciągłych.

R1B5pLrf1vqpT

Z wykresu funkcji łatwo zauważyć, że pochodna funkcji nie istnieje dla żadnego punktu , . Funkcja jest zatem funkcją ciągłą, która nie posiada pochodnej w nieskończenie wielu punktach swojej dziedziny.

Spróbujmy teraz 'ścisnąć' ten wykres do zera. Posłuży nam do tego funkcja , x>0. Aby uniknąć problemów w punkcie , zdefiniujemy funkcję następująco: 

RXo078FOkT7cx

Wówczas jest funkcją ograniczoną i ciągłą. Nie posiada ona jednak pochodnej w nieskończenie wielu punktach przedziału . Zbiór punktów, w których nie posiada pochodnej jest bowiem postaci 1nπ:n.

Zauważmy, że funkcja ma jeszcze jedną własność, którą warto by było poprawić. Granica prawostronna w punkcie nie istnieje. Problemy z różniczkowalnością tej funkcji są również związane z otoczeniem punktu . Przyjmijmy zatem, że funckja i dana jest wzorem

hx=0dla x0xsin1xdla x0,1sin1dla x1.

Sprawdzenie ciągłości funkcji w punktach nie jest trudne. Nietrudno też wykazać, że funkcja nie posiada pochodnej w punkcie . Otrzymujemy

Granica powyższego wyrażenia, gdy nie istnieje. Nie istnieje więc także pochodna w punkcie . Analogicznie wykazujemy, że funkcja jest nieróżniczkowalna w . Wykres funkcji przedstawia się następująco

RUHPL84JT4HtB

Ostatecznie udało się skonstruować funkcję ciągłą, która jest nieróżniczkowalna w nieskończenie wielu punktach przedziału . Z drugiej strony, funkcja jest także różniczkowalna w nieskończenie wielu punktach.

Nasunąć się może trudne pytanie: Czy istnieje funkcja ciągła, która nie jest różniczkowalna w żadnym punkcie swojej dziedziny?

Ciekawostka

Odpowiedź na to pytanie jest o dziwo pozytywna. Jej uargumentowanie wykracza jednak w znacznym stopniu poza ramy matematyki licealnej. Postaramy się jednak w miarę przystępny sposób pokazać jak może być skonstruowana funkcja o wspomnianych własnościach.

Takimi są na przykład funkcje Weierstrassa.

Dla każdej liczby naturalnej określamy funkcję daną wzorem

Możemy teraz przyjąć następująco .

Okazuje się, że dla każdego , Snxn jest zbieżnym ciągiem liczbowym. Definiujemy dla każdego . Funkcja jest ciągła. Nie jest jednak różniczkowalna w żadnym punkcie. Widać, że narysowanie dokładnego wykresu funkcji nie jest możliwe. Możemy jednak narysować wykresy funkcji . Stanowią one niedokładne, ale oddające charakter, przybliżenie funkcji .

REn4IBeZgOPaY
Ilustracja interaktywna przedstawia układ współrzędnych z poziomą osią X od minus jeden i dwie dziesiąte do jeden oraz z pionową osią Y od minus trzech do trzech. Pod ilustracją umieszczony jest suwak, którym można wybrać wartość dla n. Wartości do wyboru wynoszą od jeden do pięć i są liczbami naturalnymi. 1. Dla wartości n=1 wykres funkcji y=S1x przyjmuje postać zagęszczonej kosinusoidy o okresie około 0,22. Wtedy funkcja przyjmuje postać: S1x=45cos9πx. Wartości, które przyjmuje funkcja są mniejsze od około plus minus 0,8. 2. Dla wartości n=2 wykres funkcji y=S2x przyjmuje postać zagęszczonej kosinusoidy, która składa się nie z linii, a z zygzaka. Zygzak ten ma okres około 0,22. Wtedy funkcja przyjmuje postać: S2x=45cos9πx+452cos92πx. Wartości, które przyjmuje funkcja są mniejsze od około plus minus 1,4. 3. Dla wartości n=3 wykres funkcji y=S3x przyjmuje postać zagęszczonej kosinusoidy, która składa się nie z linii, a z zygzaka gęściej upakowanego, niż dla n=2. Zygzak ten ma okres około 0,22. Funkcja ta przyjmuje postać: S3x=45cos9πx+452cos92πx+453cos93πx. Wartości, które przyjmuje funkcja są mniejsze od około plus minus 2. 4. Dla wartości n=4 wykres funkcji y=S4x przyjmuje postać zagęszczonej kosinusoidy, która składa się nie z linii, a z zygzaka gęściej upakowanego, niż dla n=3. Zygzak ten ma okres około 0,22. Funkcja ta przyjmuje postać: S4x=45cos9πx+452cos92πx+453cos93πx+454cos94πx. Wartości, które przyjmuje funkcja są mniejsze od około plus minus 2,4. 5. Dla wartości n=5 wykres funkcji y=S5x przyjmuje postać zagęszczonej kosinusoidy, która składa się nie z linii, a z zygzaka gęściej upakowanego, niż dla n=4. Zygzak ten ma okres około 0,22. Funkcja ta przyjmuje postać: S5x=45cos9πx+452cos92πx+453cos93πx+454cos94πx+455cos95πx. Wartości, które przyjmuje funkcja są mniejsze od około plus minus 2,5.

Powyższy przykład jest jedną z funkcji Weierstrassa. Karl Weierstrass (1815‑1897) opublikował w roku 1886 pracę, w której wykazał, że jeżeli weźmiemy dowolne , b>2+3π2a oraz , to postępując jak wyżej otrzymamy zawsze funkcję ciągłą, która nie ma pochodnej w żadnym punkcie swojej dziedziny. Wykazanie tego faktu nie jest łatwe, zaś jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku część środowiska matematycznego była przekonana, że wszędzie nieróżniczkowalne funkcje ciągłe nie istnieją.

Słownik

funkcja ciągła
funkcja ciągła

funkcja, która jest ciągła w każdym punkcie dziedziny

funkcja różniczkowalna
funkcja różniczkowalna

funkcja, która jest różniczkowalna w każdym punkcie dziedziny