Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Znamy już elementy sześcianu i wiemy, ile ich jest. Jednym z elementów sześcianusześciansześcianu jest krawędź – i jest to pierwszy typ odcinków w sześcianie. Przypomnijmy, że wszystkie krawędzie sześcianu mają tę samą długość i są do siebie równoległe lub prostopadłe.

Ściany sześcianu są kwadratami. Na ścianach sześcianu możemy wyróżnić kolejny typ odcinka – przekątną ścianyprzekątna ściany sześcianuprzekątną ściany (będziemy ją oznaczać przez p). Jeżeli krawędź sześcianu oznaczymy przez a, to korzystając z własności kwadratu otrzymujemy p=a2. Mamy dwanaście przekątnych ścian sześcianu tej samej długości.

RxRAg74ucqvax
Przykład 1

Obliczymy sumę krawędzi sześcianu o przekątnej ściany bocznej równej 8 cm.

Korzystając ze wzoru na długość przekątnej ściany bocznej otrzymujemy p=a2=8, a to oznacza, że a=42 cm.

Czyli suma krawędzi sześcianu wynosi 12a=482 cm.

Najdłuższym odcinkiem w sześcianie jest przekątna sześcianuprzekątna sześcianuprzekątna sześcianu – jest to odcinek łączący wierzchołek dolnej podstawy sześcianu z wierzchołkiem górnej podstawy sześcianu, który nie leży na tej samej ścianie. Przekątną sześcianu będziemy oznaczać przez d.

RYgdVybk4vp3Y

W każdym sześcianie są cztery przekątne sześcianu tej samej długości.

R3UPL2MXz32Sc

Zauważmy, że krawędź sześcianu, przekątna ściany bocznej i przekątna sześcianu łączące trzy wierzchołki sześcianu tworzą trójkąt prostokątny. Wynika to z faktu, że krawędź boczna jest wysokością sześcianu, a zatem jest prostopadła do każdego odcinka poprowadzonego w podstawie. Możemy więc wyznaczyć długość przekątnej sześcianu w zależności od długości jego krawędzi.

R7zRvOlSy3prA

Korzystając z twierdzenia Pitagorasa mamy zatem a2+a22=d2. Stąd d2=3a2 i ostatecznie:

d=a3.
Przykład 2

Przekątna sześcianu ma długość 15 cm. Obliczymy długość krawędzi i przekątnej ściany.

Mamy d=a3=15.

Mnożąc obustronnie przez 3 otrzymujemy 3a=153 i stąd a=53 cm.

Przekątna ściany ma więc długość p=a2=53·2=56 cm.

W sześcianie można również poprowadzić inne odcinki, których długość możemy policzyć korzystając z twierdzenia Pitagorasa.

Przykład 3

Krawędź sześcianu ma długość 10. W tym sześcianie poprowadzono odcinek łączący środek krawędzi z wierzchołkiem leżącym na tej samej ścianie. Obliczymy długość tego odcinka.

Zrobimy rysunek pomocniczy.

RUKzNSxgfSKRv

Obliczymy długość odcinka x, korzystając z Twierdzenia Pitagorasa:

52+102=x2, czyli

x2=125, a stąd x=55.

Przykład 4

Obliczymy odległość krawędzi sześcianu o krawędzi 6 od przekątnej sześcianu, która nie ma z nią punktów wspólnych.

Zauważmy, że odległość od krawędzi do przekątnej, która nie ma z nią punktów wspólnych jest długością odcinka łączącego środek krawędzi ze środkiem tej przekątnej.

R1MyyzIER3iaT

I jest środkiem odcinka EF, J jest środkiem przekątnej BH. Odcinek IJ jest wysokością trójkąta równoramiennego BIH (mamy BI=IH, ponieważ są to przeciwprostokątne przystających trójkątów prostokątnych.

Obliczmy długość odcinka IH z twierdzenia Pitagorasa:

IH2=32+62

A stąd IH=45=35.

Przekątna tego sześcianu ma długość 63.

Obliczymy długość IJ z twierdzenia Pitagorasa:

IJ2+332=352.

Czyli IJ2=4527=18. A zatem IJ=32.

Uwaga: Odległość krawędzi od przekątnej sześcianu, która nie ma z nią punktów wspólnych jest równa połowie długości przekątnej ściany bocznej.

Przykład 5

Punkty JK są środkami krawędzi sześcianu o boku długości a wychodzących z tego samego wierzchołka. Punkt L jest punktem przecięcia przekątnych ściany przeciwległej do ściany zawierającej odcinek JK. Obliczymy długość wysokości trójkąta JKL wychodzącej z wierzchołka L.

Zróbmy rysunek pomocniczy:

RIAvPKzbOy1Rx

Trójkąt JKL jest równoramienny, przy czym JK=22a (jest to przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego równoramiennego o przyprostokątnej długości a2).

Oznaczmy przez O punkt przecięcia przekątnych podstawy ABCD.

Odcinek NC jest wysokością Trójkąta JCK poprowadzoną z wierzchołka trójkąta równoramiennego prostokątnego i ma długość a24.

A zatem NO=a24.

Ponadto LO=a.

Obliczamy długość odcinka LN z twierdzenia Pitagorasa: a2+a242=LN2.

Czyli LN2=1816a2, a stąd LN=324a.

Słownik

sześcian
sześcian

graniastosłup, którego wszystkie ściany są przystającymi kwadratami

przekątna ściany sześcianu
przekątna ściany sześcianu

przekątna kwadratu, który jest ścianą sześcianu

przekątna sześcianu
przekątna sześcianu

odcinek łączący dwa wierzchołki równoległych ścian, które nie są wierzchołkami tej samej ściany