Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
R75K0O5bVqwda
Zaznacz prawdziwe stwierdzenia: Według prawa Ohma ... Możliwe odpowiedzi: 1. spadek napięcia U na przewodniku jest wprost proporcjonalny do natężenia prądu I przepływającego przez przewodnik:, 2. pomiędzy U oraz R, 3. pomiędzy I oraz R
1
Ćwiczenie 2
RFGXJMo9C8Go6
Na rysunku pokazana jest zależność prądu I płynącego przez żarówkę od przyłożonego napięcia U. Linia przerywana ilustruje zależność wprost proporcjonalną: IU, a linia ciągła reprezentuje krzywą będącą najlepszym dopasowaniem do wyników pomiarów. Wiedząc, że temperatura żarówki wzrasta wraz z natężeniem płynącego przez nią prądu, zaznacz właściwe stwierdzenie, które wynika z analizy dołączonego rysunku.
1
Ćwiczenie 3
R1FOHYuiCC0VN
Zależność objętości kuli V, od jej promienia r, może mieć formę zależności liniowej typu: V=ax, gdzie x=r3, Współczynnik kierunkowy a, będzie wtedy wynosił około: Możliwe odpowiedzi: 1. 2,36, 2. 3,14, 3. 4,19
1
Ćwiczenie 4

Wyobraź sobie, że w celu zbadania ruchu ciała pod wpływem siły ciążenia skonstruowałeś układ pomiarowy, który w ustalonych odstępach czasu mierzy wysokość spadającego swobodnie ciała: h(t). Wykonujesz pomiar, a następnie wykreślasz zależności: h=f(t) oraz h=f(t2).

Jaki będzie kształt tych zależności? W odpowiedzi umieść prawidłowy numer rysunku.

R88EZmnNRMeRU
R1PsEUneHjUD3
Odp:
Zależność h=f(t) została przedstawiona na 1. Rys. 2., 2. Rys. 3., 3. Rys. 1.
Zależność h=f(t2) zosta;la przedstawiona na 1. Rys. 2., 2. Rys. 3., 3. Rys. 1
2
Ćwiczenie 5

Zastanów się, czy każdą zależność funkcyjną można zlinearyzować?

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 6
Rmhz3nQMQw0yZ
Wahadło, odchylone z położenia równowagi i puszczone swobodnie, stopniowo zmniejsza amplitudę A swych wychyleń.

Czy można do tej zależności dopasować prostą? Wybierz prawidłową odpowiedź.
3
Ćwiczenie 7
RzkpWPn1T5KLu
Pamiętamy z optyki prawo załamania światła przy przechodzeniu przez granicę dwóch ośrodków: sin α/sin β = n, gdzie α jest kątem padania, β kątem załamania, a n jest współczynnikiem załamania ośrodka drugiego względem pierwszego. Współczynnik ten można wyznaczyć mierząc kąty padania i załamania.

Chcesz sprawdzić słuszność tego prawa i wyznaczyć współczynnik załamania n. W tym celu wykonujesz serię pomiarów dla różnych kątów α i β oraz (…).

Wybierz właściwą czynność, która w powyższym zdaniu powinna zastąpić wielokropek.
3
Ćwiczenie 8
R1OkDLL1val2S
W zadaniu 7, dopasowywaliśmy do wyników pomiarów prostą o równaniu: y=ax. Wykonałeś dopasowanie do tych samych wyników prostej o równaniu y=ax+b. Patrząc na wyniki dopasowania zobaczyłeś, że niepewność współczynnika b jest większa niż jego wartość, a więc niepewność względna jest większa od 100 procent. Możliwe odpowiedzi: 1. Oznacza to błąd dopasowania., 2. Oznacza to poprawność dopasowania.