Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R1Wuwix35pQEs1
Ćwiczenie 1
Wartość pracy można obliczyć, korzystając z wykresu.

Możliwe odpowiedzi:
1. siły od czasu,
2. drogi od siły,
3. siły od drogi,
4. czasu od siły.
R138Qr3lenzMO1
Ćwiczenie 2
Jaki kształt pola pod wykresem siły od drogi uzyskamy, jeśli siła działająca na ciało jest stała?

Możliwe odpowiedzi:
1. prostokąta,
2. trójkąta,
3. półokręgu,
4. trapezu.
2
Ćwiczenie 3

Stała siła F = 10 N działająca na ciało powoduje jego przemieszczenie o deltar = 5 m (w kierunku działania siły). Wykaż, że praca obliczona za pomocą wykresu zależności siły od przemieszczenia da dokładnie ten sam wynik, jak za pomocą wzoru będącego definicją pracy.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 4

Na rysunku przedstawiono wykres siły F od przemieszczenia ciała deltar. Wyznacz pracę siły F, wiedząc, że pole pokolorowanych obszarów jest takie samo.

RWPGpryEXwX11
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1LksP2oacJeZ
Praca siły w tym przypadku wynosi? Podaj wynik w J.
1
Ćwiczenie 5

Narysuj wykres zależności siły od drogi dla siły niezbędnej do rozciągnięcia sprężyny o współczynniku sprężystości k = 2 N/m. Siła ta dana jest wzorem F = kdeltax, gdzie deltax jest rozciągnięciem sprężyny ponad jej długość początkową.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 6
RDxfSwL5liV8b
Korzystając z interpretacji pracy jako pola pod wykresem siły od drogi, oblicz pracę wykonaną podczas rozciągnięcia sprężyny o Δx = 4 cm ponad jej początkową długość. Siła niezbędna do rozciągnięcia sprężyny dana jest wzorem F = kΔx, gdzie Δx jest rozciągnięciem sprężyny ponad jej długość początkową. Współczynnik sprężystości sprężyny k wynosi 2,5 N/m.

Wynik podaj w milidżulach.
Oblicz W i wynik podaj w mJ.
2
Ćwiczenie 7

Silnik samochodu pracuje ze zmienną mocą. Z tego powodu siła ciągu działająca na samochód również zmienia się. Zależność siły od drogi przebytej przez samochód przedstawiono na rysunku. Zakładając, że połowa wykonanej przez silnik pracy powoduje zwiększenie energii kinetycznej pojazdu, oblicz końcową prędkość samochodu. Masa pojazdu wynosi m = 2,2 t. Wynik podaj w m/s, z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

REtToCgFmfoOM
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
RrnTTwHSjLsms
Policz v wynik podaj w m/s.
2
Ćwiczenie 8

Na rysunku przedstawiono zależność siły działającej na ciało od czasu. Wiedząc, że masa ciała wynosi m = 2 kg i że przed rozpoczęciem działania siły znajdowało się ono w spoczynku, oblicz pracę, jaką wykonała ta siła.

R1Xr7keFXMUI2
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1K2T3JrXyAcC
Policz W wynik podaj w J.