Układ gimnastyczny ze wstążką – kształtowanie estetyki ruchu
Układ gimnastyczny ze wstążką – kształtowanie estetyki ruchu
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.6 Uczeń wykonuje prosty układ gimnastyczny
Adresat
Uczniowie (dziewczynki i chłopcy) klas IV –(możliwość realizacji w klasie V)
Czas trwania 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna ćwiczenia ze wstążką gimnastyczną
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje ćwiczenia ze wstążką gimnastyczną
łączy poznane ćwiczenia w układ gimnastyczny
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
doznaje wrażeń estetycznych
Metody nauczania
Metody: naśladowcza ścisła, ruchowej ekspresji twórczej
Formy nauczania
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć
Przybory i przyrządy
Wstążki gimnastyczne dla każdego ucznia, odtwarzacz muzyki.
Zasoby multimedialne
Zestaw ilustracji: „Ćwiczenia ze wstążką”
Piosenka: „Wio koniku”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 5 – 10 minut |
Zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.
Marsz po sali gimnastycznej w różnych kierunkach w rytm muzyki:
| Przygotowanie sprzętu, Przedstawienie zestawu ilustracji, ustawienie. Włączenie muzyki (rytm 4/4). Odstęp między ćwiczącymi ok. dwóch metrów. |
Część główna 25 – 30 minut | Wykonywanie ćwiczeń indywidualnych ze wstążką gimnastyczną w pozycji wykrocznej przy muzyce (rytm 4/4):
| Ćwiczenia wykonywane ze zmianą ręki. |
Takt 1 1 – 4:
Takt 2 1 – 4:
ułożenie lewej ręki do przodu, do poziomu.
Takt 3 1 – 4:
ułożenie lewej ręki w bok.
Takt 4 1 – 4:
1 -2:
ułożenie lewej ręki w tył, w dół, w skos,
3 – 4:
ułożenie prawej ręki w tył, w dół, w skos,
| Takt 5,6,7,8 tak samo jak takt 1,2,3,4 wykonany lewą ręką. | |
| Podział uczniów na 2 zespoły (wyboru dokonuje nauczyciel przydzielając do zespołów uczniów o różnej sprawności fizycznej i o różnym poczuciu rytmu). Zespoły otrzymują karty z 6 fotografiami przedstawiającymi ruchy ramion ze wstążką w płaszczyźnie czołowej. | |
Część końcowa 8 – 10 minut |
Podsumowanie zajęć, ocena zaangażowania w wykonanie układu gimnastycznego, pożegnanie. | W podsumowaniu: przypomnienie poznanych ćwiczeń ze wstążką, zwrócenie uwagi na znaczenie rytmu muzycznego i estetyki ruchu. |