Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1eCv8F4WBwLz
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kroplę spadającą na taflę wody. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Równanie fali".

Równanie fali

Czy to nie ciekawe?

Pływając łódką po jeziorze możemy zauważyć rozchodzące się po powierzchni wody fale. W niektórych miejscach woda unosi się ponad poziom spokojnego jeziora, by za chwilę opaść poniżej tego poziomu. Takich powtórzeń możemy zaobserwować kilkanaście, występujących jedno po drugim. Od czego zależy, czy w danym miejscu, w danej chwili woda będzie się unosić, czy opadać? Tak sformułowane pytanie od razu nasuwa odpowiedź: poziom wody zależy od miejsca, w którym go obserwujemy (obok siebie znajdują się szczyty i doliny fal) oraz od czasu (tam, gdzie przed chwilą woda się unosiła, zaraz będzie opadać).

Czy można opisać za pomocą jednego wzoru matematycznego kształt rozchodzącej się fali oraz sposób, w jaki ten kształt zmienia się w czasie? Owszem, można. Służy do tego równanie fali, które zawiera wszystkie informacje na temat wychyleń, jakie powoduje fala.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, jak wygląda równanie fali,

  • poznasz zależność wychylenia elementów ośrodka od położenia i czasu,

  • zrozumiesz, w jaki sposób z upływem czasu zmienia się wychylenie ośrodka spowodowane przez falę,

  • zastosujesz równanie fali w praktyce,

  • przeanalizujesz, jak zmiana parametrów równania wpływa na kształt fali.