Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1V5hcqa7Bx3B
Na zdjęciu widzimy ogromne tłumy zgromadzone na wielkim placu. Z tyłu widoczny jest budynek z zawieszonym wielkim znakiem partii faszystowskiej. Z prawej i lewej strony budynku wiszą faszystowskie flagi ze swastykami.

Totalitaryzm – dżuma XX wieku

Parada na zjeździe partii nazistowskiej w 1935 roku
Źródło: domena publiczna.

Wiek XX przeszedł do historii jako epoka pełna sprzeczności. Z jednej strony był to okres niezwykle dynamicznego rozwoju nauki i techniki, z drugiej – czas wyjątkowo niechlubnej działalności człowieka. Imponujące osiągnięcia ludzkości przysłania koszmar dwóch wojen światowych, które pochłonęły dziesiątki milionów ofiar, groza masowych mordów i gwałtów, popełnianych w imię obłąkanych ideologii. To właśnie systemy totalitarne okazały się największą plagą, która na długie dziesięciolecia skaziła świat.

Twoje cele
  • Poznasz wpływ systemów totalitarnych na literaturę.

  • Przeanalizujesz wizje totalitaryzmu w literaturze światowej i literaturze polskiej XX wieku.

  • Zastanowisz się, czy totalitaryzm pozostaje realnym zagrożeniem dla współczesnego świata.