Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R111MABVLOY7l
Zdjęcie przedstawia widok na pomnik stojącego mężczyzny. Mężczyzna ubrany jest we frak i ma narzuconą pelerynę, którą podtrzymuje lewą ręką. Prawą rękę opiera o kulisty przedmiot usytuowany na cokole. Z lewej strony i z tyłu widoczne są zabudowania.

Ludzie, pieniądze, idee. Nowe koncepcje ekonomiczne

Pomnik Adama Smitha w Edynburgu.
Źródło: Stefan Schäfer, Lich, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

W Europie XVIII w. dominowała koncepcja ekonomiczna sformułowana i rozwinięta we Francji w poprzednim stuleciu - merkantylizm. Zakładał on m.in. nakładanie wysokich podatków na towary zagraniczne, przez co stawały się one tak drogie, że ich produkcja w kraju była bardziej opłacalna niż ich import. W ten sposób rozwijał się rynek wewnętrzny. Pod wpływem filozofii oświecenia w Anglii i Francji narodziły się nowe koncepcje ekonomiczne, które stopniowo zyskały rzesze zwolenników we wszystkich krajach Starego Kontynentu.

R1LvympKgY2Z71
Linia czasu, 18 wiek, rozpoczęcie rewolucji przemysłowej. 1712-1778 - Okres życia Jeana Jacquesa Rousseau. 1727-1781 - okres życia Anne-Robert-Jacques Turgota. 1779 - zbudowanie pierwszego żelaznego mostu. 1784 - Opublikowanie artykułu Immanuela Kanta "Co to jest oświecenie?". 1793 - drugi rozbiór Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Sprawdzisz, w jaki sposób ludzie oświecenia chcieli osiągnąć dobrobyt.

  • Wyjaśnisz, jakie czynniki mogą mieć wpływ na sposób myślenia (nie tylko) o ekonomii.

  • Stworzysz krótki scenariusz do serialu o tematyce historycznej.