Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1MEnp63WYvfK
Zdjęcie przedstawia kran, z którego leci strumień wody.

Gospodarowanie zasobami wodnymi. Skutki nadmiernego poboru wody

Źródło: dostępny w internecie: Zdjęcie autorstwa Steve Johnson z Pexels, domena publiczna.

Woda jest codziennym elementem naszego życia. Wlewając ją do czajnika, odkręcając kran w łazience czy wypoczywając nad jeziorem, nie zastanawiamy się nad jej znaczeniem w naszym życiu. Mamy bowiem to szczęście, że (przynajmniej na razie) nam jej nie brakuje. Niekiedy tylko w czasie upalnego, suchego lata docierają do nas komunikaty o konieczności oszczędzania wody. Tymczasem ten chemiczny związek tlenu i wodoru jest podstawowym czynnikiem warunkującym nie tylko życie na Ziemi, ale także możliwości gospodarowania. Bez pokarmu człowiek może przeżyć kilka tygodni, bez wody - najwyżej kilka dni. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że w warunkach deficytu wody ustanie produkcja przemysłowa, a rolnictwo nie przyniesie plonów? Wody na świecie zaczyna brakować, co z jednej strony jest spowodowane zmianami klimatu, ale z drugiej - nieracjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, na czym polega gospodarowanie zasobami wodnymi na świecie i jakie może przynieść skutki zapoznaj się z e‑materiałem.

Twoje cele
  • Dowiesz się, w jaki sposób wykorzystuje się zasoby wodne.

  • Ocenisz skutki nadmiernego poboru wody.

  • Określisz naturalne i antropogeniczne przyczyny niedoboru wody w różnych regionach świata.

  • Poznasz sposoby gospodarowania zasobami wodnymi w różnych branżach gospodarki.