Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1UPT6bsLNyym
Zdjęcie przedstawia szklane naczynie. To walcowata komora chromatograficzna. Na komorze leży pasek z różnymi kolorami łączącymi się ze sobą – to wynik rozdziału barwników atramentu. Linia startu znajduje się po lewej stronie.

Chromatografia bibułowa i cienkowarstwowa

Atrament jest mieszaniną różnych barwników, a za pomocą chromatografii jesteśmy w stanie się dowiedzieć, jakie barwniki są w nim zawarte.
Źródło: Natrij, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy zastanawiasz się czasami, jak chemicy w laboratorium kryminalistycznym ustalają, czy dana osoba miała kontakt z substancjami zabronionymi? Jedną z takich podstawowych metod analitycznych jest chromatografia. Polega na oddziaływaniu rozdzielanej substancji między fazą stacjonarną a fazą ruchomą. Chromatografie planarne, jak cienkowarstwowa TLC oraz bibułowa, są jednymi z prostszych metod. Stosuje się je głównie w laboratoriach analitycznych, farmaceutycznych lub też preparatywnych. Dzięki chromatografii możliwe jest rozdzielenie mieszanin złożonych z wielu składników.

Twoje cele
  • Opiszesz, na czym polega chromatografia.

  • Wyjaśnisz, jakim procesom podlega proces chromatografii.

  • Porównasz właściwości związków poddanych chromatografii.