Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11oidlksqUz8
Ilustracja przedstawia dwie dłonie - jedna - kobieca - jest po lewej stronie zdjęcia, druga - męska - wynurza się z ekranu komputera. Obie dłonie trzymają jedną kartkę, jakby sobie ją podawały.

Podział komunikacji i jej rola w gospodarce

Źródło: Pixabay License,https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com/.
1
Jak szybko w XIX w. rozchodziły się wiadomości?

W 1801 wiadomość o śmierci cara Pawła I dotarła do Londynu po 3 tygodniach, a o śmierci jego syna Mikołaja I (1855) w ciągu kilku godzin. Dobrze to ukazuje rolę nowych osiągnięć techniki w coraz szybszym przekazywaniu informacji.

pwn Źródło: Jak szybko w XIX w. rozchodziły się wiadomości?, dostępny w internecie: Encyklopedia PWN [dostęp 26.05.2020 r.].

Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom wiadomości rozchodzą się błyskawicznie po całym świecie. W tym materiale dowiesz się, jak ten fakt wpływa na gospodarkę na świecie.

Twoje cele
  • Poznasz podział komunikacji.

  • Określisz rolę komunikacji w gospodarce.

  • Scharakteryzujesz zmiany znaczenia transportu i łączności na poszczególnych etapach rozwoju państw.