Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNGkzgUyUz4fx
Obraz przedstawia abstrakcję. Ukazani są kobieta i mężczyzna. Mężczyzna stoi koło drzewa, trzyma w dłoniach jabłko. Ubrany jest w ciemną szatę. Kobieta odwrócona jest tyłem do mężczyzny, idzie przed siebie, ma rozwiane na wietrze włosy. Kobieta ubrana jest w jasną, długą szatę.

Elementy ekspresjonistycznego obrazowania w wierszach Jana Kasprowicza

Edvard Munch, Rozłąka (1896)
Źródło: domena publiczna.

Jan Kasprowicz był poetą, w którego twórczości ujawniły się niemal wszystkie kierunki artystyczne epoki, ale też niepokoje schyłku wieku i motywy im towarzyszące. Jego hymn Dies irae oznaczał kolejną już woltę stylistyczną – od opiewania niezwykłości i harmonii zacisznego górskiego krajobrazu w Krzaku dzikiej róży poeta przeszedł do katastroficznych wizji i osobistych dramatów. Tym samym stał się jednym z polskich prekursorów ekspresjonizmu.

Twoje cele
  • Rozpoznasz charakterystyczne cechy poetyki ekspresjonizmu.

  • Przeanalizujesz środki poetyckie użyte w Dies irae Jana Kasprowicza.

  • Wyjaśnisz, jaką rolę pełnią w hymnie nawiązania do tekstów religijnych.