Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rj4hBQB8nCdaz
Zdjęcie przedstawia graffiti w postaci dymka komiksowego, w którym napisane jest: "1, 2, 3... LET'S GO!".

Rozkład wyrażeń algebraicznych na czynniki – wykorzystanie wzorów skróconego mnożenia

Źródło: Juhasz Imre, dostępny w internecie: www.pexels.com.

W tym materiale pokażemy, jak wykorzystać wzory skróconego mnożenia drugiego stopnia do rozkładu wyrażeń algebraicznych na czynniki.

RdXQINXqpDoun1
Carl Gauss
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Zapisywanie wyrażeń algebraicznych w postaci iloczynów wcale nie jest takie łatwe, jak może ci się wydawać. Po pierwsze nie zawsze jest to możliwe (w zbiorze liczb rzeczywistych), a po drugie w wielu wypadkach trzeba się nieźle natrudzić, żeby tego dokonać.

Matematycy przez kilka stuleci usiłowali znaleźć odpowiedź na pytanie – czy każdy wielomian stopnia co najmniej 3 można rozłożyć na czynniki. Rozstrzygającą odpowiedź na to pytanie dał w XVIII wieku jeden z najsłynniejszych matematyków wszechczasów Carl Gauss, który mając zaledwie 22 lata udowodnił, że każdy wielomian można rozłożyć na czynniki stopnia co najwyżej drugiego (niestety, w wielu wypadkach przy użyciu o wiele bardziej zaawansowanych narzędzi niż te, którymi dysponujesz).

Twoje cele
  • Wykorzystasz wzory skróconego mnożenia do rozkładu wyrażeń algebraicznych na czynniki.

  • Dobierzesz najefektywniejszy sposób zapisania w postaci iloczynu wyrażenia algebraicznego, analizując postać tego wyrażenia.