Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSjbF4aCGnmpM
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kroplę spadającą na taflę wody. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiujemy natężenie fali?."

Jak definiujemy natężenie fali?

Źródło: iStock.

Czy to nie ciekawe?

Gdy ktoś poprosi nas, abyśmy wyobrazili sobie morze, to, w zależności np. od nastroju, przed oczami ukażą nam się różne obrazy. Najczęściej jego powierzchnia jest spokojna, zaburzona delikatnymi ruchami fal. Ale nie tylko ! Zdarzają się sytuacje, gdy te delikatne fale przybierają na sile. Podczas sztormu fale na wodzie potrafią wedrzeć się głęboko w głąb lądu lub wywrócić statek. Podobnie fale dźwiękowe powstające podczas wybuchu mogą wybić szyby. Fale sejsmiczne powstające podczas trzęsień ziemi również powodują różne zniszczenia. Do opisu energii niesionej przez falę służy wielkość nazywana natężeniem fali.

R3hdODeAVsihT
Rys. a. Fala o natężeniu, które latem ucieszy każdego.
Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/photo/man-in-white-surfboard-67386/ [dostęp 10.03.2022 r.].
Twoje cele
  • dowiesz się, jak jest zdefiniowane natężenie fali,

  • poznasz rodzaje energii niesionej przez fale,

  • zrozumiesz, dlaczego natężenie dźwięku maleje wraz z odległością,

  • rozwiążesz zadania problemowe związane z natężeniem fal.