Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rls8wRNjsmjVM
Na zdjęciu jest ogród i rozwieszony między drzewami hamak. Zdjęcie nawiązuje do epikurejskich zwyczajów swobodnego filozofowania w przyjemnych warunkach.

Hedonizm Epikura

Źródło: domena publiczna.

Na przełomie IV i III w. p.n.e. w Atenach powstały dwie ważne szkoły filozoficzne: Ogród Epikura i Stoa Zenona z Kition. Obydwaj myśliciele zgadzali się co do tego, że celem filozofii jest opracowanie właściwego sposobu życia, który będzie prowadził do poczucia szczęścia. Co czyni nasze życie satysfakcjonującym? Jakie aktywności, sposób lub styl życia mogą sprawić, że czujemy się szczęśliwymi? Twórcy obu szkół wypracowali własne, choć bardzo odmienne odpowiedzi na powyższe pytania. Zdaniem Epikura życie szczęśliwe to takie, które umożliwia przeżywanie jak największej ilości przyjemności przy jednoczesnym braku cierpienia. Zenon natomiast uważał, że człowiek jako istota rozumna powinien żyć w zgodzie z logosem.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest hedonizm jako stanowisko filozoficzne.

  • Przeanalizujesz różnice zachodzące pomiędzy systemami filozoficznymi epikurejczyków i stoików.

  • Zapoznasz się z charakterystyką etyki deontologicznej i konsekwencjalnej.

  • Zinterpretujesz pojęcie przyjemności Epikura oraz wynikające z niego konsekwencje filozoficzne.