Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1BFwzBKIL1B3
Zdjęcia przedstawia okno dachowe w kształcie ośmiokąta.

Twierdzenie o kącie wpisanym i dopisanym do okręgu

Źródło: Mat Kedzia, dostępny w internecie: pexels.com, domena publiczna.

O pewnym kącie w trójkącie

Rozważmy trójkąt, w którym kąty przy podstawie mają miary 40°74°, a okrąg wpisany w ten trójkąt jest styczny do dwóch jego boków odpowiednio w punktach PQ, jak na rysunku.

RGMecr3Un6Xgk
Kąty w trójkącie

Wyznaczenie miary kąta α, jaki tworzy cięciwa PQ z bokiem trójkąta, sprowadza się do wykorzystania bilansu kątów w trójkącie oraz zasadniczego twierdzenia planimetrii.

Ponieważ PR=RQ, jako odcinki stycznych poprowadzone z jednego punktu, to trójkąt PRQ jest równoramienny oraz PQR=α. Stąd

α=12·180°-PRQ=12·180°-180°-74°-40°=12·114°=57°.

Kąt α, zaznaczony na rysunku, jest w istocie kątem, jaki cięciwa okręgu tworzy ze styczną do tego okręgu poprowadzoną w punkcie, który jest końcem tej cięciwy i jest znany, jako kąt między styczną i cięciwą lub krótko, jako kąt dopisany do okręgu, co będzie tematem niniejszej lekcji.

Twoje cele
  • Zastosujesz twierdzenie o odcinkach stycznych.

  • Zastosujesz twierdzenie o kącie wpisanym i środkowym opartych na tym samym łuku.

  • Poznasz pojęcie kąta dopisanego i udowodnisz twierdzenie pozwalające obliczyć miarę tego kąta.

  • Zastosujesz poznane zależności w sytuacjach typowych i problemowych.