Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XLdLwRqtVZZ
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika leżącą na betonowej podstawie. Kostka ma ułożoną jedną ściankę w jeden kolor - to wzór błękitnego nieba z pierzastymi chmurami.

Kurs logiki: lekcja 24. Uzasadnienie bezpośrednie: introspekcja

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Każdy człowiek posiada jakieś przekonania. Tylko niektórzy zastanawiają się nad tym, czy ich przekonania są zasadne, tzn. czy można je czymś uzasadnić. Jeszcze mniej ludzi zastanawia się nad tym, jaki rodzaj uzasadnienia jest naprawdę mocny i nadaje się do tego, żeby przekonać innych do swoich racji. W dzisiejszej lekcji zajmiemy się introspekcją jako jednym ze sposobów uzasadniania swoich przekonań. Czym jest introspekcja? Czy warto się na nią powoływać? Jeśli tak, to kiedy to robić?

Twoje cele
  • Zrozumiesz istotę introspekcji.

  • Poddasz badaniu logiczną wartość powoływania się na owoce introspekcji.

  • Poćwiczysz rozpoznawanie uzasadnień introspekcyjnych.

  • Pofilozofujesz z Michelem de Montaigne’em i Kartezjuszem na temat doświadczenia pewności tego, co przeżywamy w naszych myślach.