Pokaż spis treści
Wróć do informacji o e-podręczniku

Podział doby na 24 godziny wymyślili starożytni Egipcjanie. Upływ czasu związany z pozornym ruchem Słońca po niebie odmierzano zegarami słonecznymi. Wskazówką w takim zegarze jest cień specjalnego patyczka. Starożytni Egipcjanie wynaleźli też klepsydrę – zegar wodny, w którym z czasem wodę zastąpiono piaskiem. Z takich klepsydr korzystamy do dziś. Często dołączane są one do różnych gier.
Najstarsze zegary mechaniczne pochodzą z XIIIXIV wieku. Niektóre z nich jeszcze działają. Do napędzania zegarowych mechanizmów używano specjalnych ciężarków zawieszonych na długich łańcuchach. Od XVIII wieku łańcuchy w zegarach zastępowano wahadłami. Dzięki wahadłom można było zmniejszać zegary. Później do mechanizmów wprowadzono sprężyny, a następnie do napędzania zegarków zastosowano kryształy kwarcu i prąd elektryczny. Z czasem zegary stawały się coraz bardziej dokładne i niezawodne. Dziś nie można już sobie wyobrazić życia bez zegarów.

Animacja
Ważne!

Zapis godziny 0:20 oznacza, że od północy upłynęło 20 minut. Południe to godzina 12:00. Godzina 12:00 oznacza, że od północy do południa upłynęło 12 godzin. Możemy też nazywać godzinę 17:00 godziną piątą po południu, bo od południa do 17:00 upłynęło 5 godzin.

Ćwiczenie 1
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie 4

Od północy do porannej pobudki Hani upłynęło 7 godzin 15 minut. Od pobudki do końca ostatniej lekcji Hani w szkole upłynęło kolejne 7 godzin 15 minut. Pierwsza lekcja rozpoczęła się o 8:00. O której godzinie Hania skończyła lekcje? Ile lekcji miała Hania tego dnia?

Ćwiczenie 5

Od północy do obiadu upłynęło 14 godzin, a od północy do kąpieli 19 godzin 15 minut. Ile czasu upłynęło od obiadu do kąpieli?

Ćwiczenie 6

Od północy do rozpoczęcia seansu w kinie upłynęło 16 godzin, a od rozpoczęcia śniadania do rozpoczęcia filmu 7 godzin 45 minut. O której godzinie rozpoczęło się śniadanie?

Ćwiczenie 7

Od północy do obiadu upłynęło 15 godzin 20 minut. Od północy do pobudki upłynęło 6 godzin 30 minut. Ile czasu upłynęło między pobudką a obiadem?

Ćwiczenie 8
Ćwiczenie 9
Ćwiczenie 10
Ćwiczenie 11

Uzupełnij tabelę. Możesz posłużyć się kalkulatorem.

Tabela. Dane
 

1 doba

1 godzina

1 minuta

Ile to godzin?

 

–-

–-

Ile to minut?

   

–-

Ile to sekund?

     
Ćwiczenie 12
Animacja