Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z opisem schematu przedstawiającym proces legislacyjny w sejmie. Poszukaj na jego stronie internetowej przykładów ustaw uchwalanych w różnych wariantach przebiegu tego procesu, a także takich, które z różnych względów nie zostały przez Sejm uchwalone.
Zapoznaj się z opisem schematu przedstawiającym proces legislacyjny w sejmie. Poszukaj na jego stronie internetowej przykładów ustaw uchwalanych w różnych wariantach przebiegu tego procesu, a także takich, które z różnych względów nie zostały przez Sejm uchwalone.
RUH7BwnKbcWIB1
Schemat dotyczy przebiegu procesu legislacyjnego w sejmie. Na górze schematu Inicjatywa ustawodawcza. Prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje: Prezydentowi RP, Radzie Ministrów, piętnastu posłom lub komisji sejmowej, Senatowi RP oraz stu tysiącom obywateli. Od inicjatywy ustawodawczej strzałka w dół do Sejmu RP. Od Sejmu strzałki w prawo: pierwsze czytanie, które rozgałęzia się na posiedzenie Sejmu, tu opis: „Ważne projekty ustaw, dotyczące między innymi zmian ustrojowych w państwie, praw i wolności obywateli, prawa wyborczego, kodeksów oraz podatków i finansów, muszą być zaprezentowane przez wnioskodawcę najpierw sejmowi”. Źródło: senat.edu.pl online, dostęp z dnia 4.11.2019 oraz komisję, tu opis: „Zasadą jest, że pierwsze czytanie odbywa się na posiedzeniu właściwej komisji. Przedstawiciel autorów projektu (wnioskodawców) prezentuje projekt na forum komisji, która przystępuje do jego szczegółowej analizy”. Źródło: senat.edu.pl online, dostęp z dnia 4.11.2019. Od komisji strzałka w prawo do Sprawozdanie i strzałka wraca do Sejmu RP. Od Posiedzenia Sejmu strzałki do: odrzucenie lub skierowanie do komisji. Od skierowania do komisji strzałka w prawo do sprawozdania, która wraca do Sejmu RP. Przy sprawozdaniu opis: „Komisje mogą poprawiać bądź całkowicie zmieniać poszczególne artykuły ustawy. W pracach komisji często uczestniczą eksperci, to znaczy osoby będące specjalistami w dziedzinie, której ustawa dotyczy. Komisja przygotowuje sprawozdanie”. Źródło: senat.edu.pl online, dostęp z dnia 4.11.2019. OD Sejmu RP strzałka w prawo: drugie czytanie, które rozgałęzia się na zgłoszenie nowych poprawek, tu opis: „Zgłaszania przez posłów, Radę Ministrów lub wnioskodawców dodatkowych poprawek do przedstawionego sprawozdania”. Źródło: senat.edu.pl online, dostęp z dnia 4.11.2019 oraz „niezgłoszenie nowych poprawek”. Od „zgłoszenia nowych poprawek” strzałka w prawo do słowa Komisja, od Komisji strzałka w prawo do dodatkowe sprawozdanie i strzałka wraca do Sejmu RP. Od niezgłoszenia nowych poprawek i zgłoszenia nowych poprawek strzałki w dół do „trzecie czytanie”. Od Sejm RP strzałka w prawo do trzeciego czytania. Od trzeciego czytania strzałki rozgałęziają się na odrzucenie projektu i uchwalenie ustawy. Od uchwalenia ustawy strzałka w prawo do Senatu.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 1

Wykorzystując zdobyte informacje, przygotuj pytanie testowe dotyczące różnych ściżek uchwalania ustawy przez sejm. Następnie wymień się pytaniami z inną osobą.

R1LysB7hxyrzr
(Uzupełnij).
R1vXjX5Pbwz7E
(Uzupełnij).