Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Przeanalizuj schemat interaktywny prezentujący zasady postępowania sądowoadministracyjnego i wykonaj ćwiczenie.

R14NHSwKU8t8b1
Ilustracja interaktywna przedstawia drewniany młotek sędziowski leżący na podstawce. Na ilustracji jest schemat, który przedstawia zasady postępowania sądowoadministracyjnego. Wokół nagłówka umieszczono dziesięć zasad wraz z opisami. 1. Zasada prawdy materialnej. Wszystkie rozstrzygnięcia podejmowane przez sąd administracyjny muszą być oparte na ustaleniach faktycznych odpowiadających prawdzie. 2. Zasada swobodnej oceny dowodów. Nakazuje oceniać dowody swobodnie, według własnego przekonania i doświadczenia życiowego, bez skrępowania regułami prawnymi. 3. Zasada obiektywizmu. Obejmuje zakaz stronniczości, zarówno w zakresie samego rozpatrywania sprawy, jak i co do uczestników postępowania. 4. Zasada bezpośredniości. Nakłada na sąd administracyjny obowiązek zaznajomienia się z dowodami znajdującymi się jak najbliżej badanego zdarzenia lub okoliczności. 5. Zasada instancyjności. Każda ze stron postępowania ma prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. 6. Zasada legalności. Sąd administracyjny kontroluje zaskarżone akty tylko w zakresie ich zgodności z prawem oraz charakteru środków prawnych stosowanych przez ten sąd. 7. Zasada dostępu do sądu. Obejmuje prawo do rzetelnego procesu sądowego. 8. Zasada jawności. Każdy ma prawo do jawnego rozpatrzenia jego sprawy przez sąd. 9. Zasada udzielania pomocy prawnej stronom. Sąd administracyjny powinien udzielać stronom występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego potrzebnych wskazówek co do czynności procesowych oraz pouczać je o skutkach prawnych tych czynności i skutkach zaniedbań. 10. Zasada skargowości i niezwiązania granicami skargi. Postępowanie administracyjne inicjuje skarga, a nie dowolnie podjęte postanowienie sądu z własnej inicjatywy.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 1
RW7JUDT5DrKOX
Wskaż, które zasady postępowania sądowoadministracyjnego są najistotniejsze z punktu widzenia ochrony praw jednostki. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).
R1b9iey9lFl5u
Wymień, które zasady postępowania sądowoadministracyjnego są najistotniejsze z punktu widzenia ochrony praw jednostki. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).