Wróć do informacji o e-podręczniku Udostępnij materiał Wydrukuj
ROjp82Gk7TL7w1
Animacja
A
Ćwiczenie 1
RYpIp0p10a1I51
Testowanie funkcjonalności
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
A
Ćwiczenie 2
RAwOM2tx3S7ga1
Testowanie funkcjonalności
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
A
Ćwiczenie 3
R1ZZOde6EGyA91
Testowanie funkcjonalności
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
K
Ćwiczenie 4

Wyszukaj w dostępnych źródłach potrzebne dane i odpowiedz na pytania, wykorzystując odpowiednie szacowanie.

  1. Ile razy powierzchnia Australii i Oceanii jest mniejsza niż powierzchnia Ameryki Płn.?

  2. Czy Europa, Antarktyda oraz Australia i Oceania mają razem większą powierzchnię niż Afryka?

  3. Ile razy powierzchnia Europy jest większa od powierzchni Polski?

  4. Czy łączna powierzchnia oceanów: Arktycznego i Indyjskiego jest większa niż powierzchnia Oceanu Atlantyckiego?

  5. Ile razy długość równika jest większa od długości granic Polski?

classicmobile
Ćwiczenie 5

Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.

R4OgXsIpvTNNq
static
A
Ćwiczenie 6

Samochód pana Kowalskiego spala 5 l benzyny na 100 km. Cena 1 l benzyny jest równa 5,50 zł. Pan Kowalski dojeżdża do pracy 2 razy w tygodniu, pokonując w obie strony trasę długości 50 km. Dodatkowo pokonuje miesięcznie około 200 km. Oszacuj, czy 150 zł starczy panu Kowalskiemu na miesięczny zakup benzyny.

A
Ćwiczenie 7

Pole prostokąta wynosi 121 cm2, a jeden z jego boków ma długość 30 cm. Czy długość drugiego boku jest większa niż 4 cm?

A
Ćwiczenie 8
R12VAulxWq0Vh1
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
B
Ćwiczenie 9

Karnet na pływalnię „Delfin” kosztuje 299 zł za 30 godzin, a na pływalnię „Żabka” 405 zł za 40 godzin. Oszacuj, na której pływalni godzina pływania jest tańsza.

A
Ćwiczenie 10

Na pomalowanie 10 m2 ogrodzenia potrzeba 1,5 litra farby. Oszacuj, ile litrowych puszek farby potrzeba na pomalowanie całego ogrodzenia, którego powierzchnia wynosi 99 m2.

isN03zzvFN_d5e965
A
Ćwiczenie 11

Do przygotowania jednej porcji sałatki kucharz potrzebuje 27 dag pomidorów.

  1. Oszacuj, ile kg pomidorów potrzebuje kucharz, aby przygotować 50 porcji sałatki.

  2. Oszacuj, ile skrzynek z pomidorami powinien zakupić właściciel, jeżeli pomidory mieszczące się w jednej skrzynce ważą nie więcej niż 4 kg.

A
Ćwiczenie 12

Opakowanie karmy dla kotów, które zawiera 500 g karmy kosztuje 12 zł. Kot Maćka zjada dziennie około 97 g karmy.

  1. Oszacuj, na ile dni wystarczy Maćkowi jedno opakowanie karmy dla kota.

  2. W markecie, w którym Maciek kupuje karmę jest promocja polegająca na tym, że przy zakupie czterech opakowań piąte można otrzymać gratis. Oszacuj, ile kosztuje dzienna porcja karmy dla kota pochodząca z opakowań promocyjnych.

A
Ćwiczenie 13

Na przeczytanie lektury liczącej 400 stron Marysia ma dwa tygodnie.

  1. Oszacuj, ile stron dziennie musi czytać Marysia, aby przeczytać lekturę w wyznaczonym czasie.

  2. Oszacuj, o ile stron dziennie więcej musi czytać Marysia, aby zdążyć przeczytać lekturę, jeżeli wyjedzie na czterodniową wycieczkę, podczas której nie będzie mogła czytać książki.

A
Ćwiczenie 14
Rr3d1cS689m461
Testowanie funkcjonalności
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
A
Ćwiczenie 15

Na przygotowanie jednej filiżanki kawy Krysia potrzebuje 12 g zmielonych ziaren kawy.

  1. Na ile dni wystarczy Krysi kilogramowe opakowanie kawy, jeżeli Krysia wypija dziennie 4 filiżanki kawy?

  2. Ile półtorakilogramowych opakowań kawy musi kupić Krysia, aby nie zabrakło jej kawy w ciągu 3 miesięcy?

  3. Oszacuj, ile pełnych złotych musi wydać Krysia na kawę, którą wypija w ciągu 10 dni, jeżeli kilogram kawy kosztuje 23,80 zł.

  4. Jakim banknotem o najmniejszej wartości, może zapłacić Krysia, chcąc kupić kawę, która wystarczy jej na miesiąc liczący 30 dni, jeżeli kilogram kawy kosztuje 23,80 zł?

A
Ćwiczenie 16

Znajdź w dostępnych źródłach długość kanału La Manche. Oszacuj, ile razy musiałby przepłynąć basen długości 50 m pływak, aby pokonać trasę długości kanału La Manche.

A
Ćwiczenie 17

Na zakupy Kasia otrzymała od mamy banknot 50-złotowy. Kasia ma kupić chleb, 0,8 kg wędliny, 4 jogurty i 2 litry mleka. Mama pozwoliła Kasi kupić doładowanie do telefonu komórkowego, jeżeli zostanie jej reszta z pięćdziesięciu złotych. Czy Kasia będzie mogła kupić doładowanie do telefonu, jeżeli najtańsze kosztuje 10 zł? Uzasadnij odpowiedź, dokonując odpowiedniego oszacowania.
Ceny produktów, które ma kupić Kasia

  • chleb – 2,90 zł

  • wędlina – 20 zł za kilogram

  • jogurt – 1,99 zł za sztukę

  • mleko – 2,90 zł za litr