Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPuKr7CgRdoHq
Na zdjęciu w przybliżeniu fragment mapy. Widoczne jest na niej ukształtowanie terenu oraz zbiorniki wodne. Niewielkie napisy oznaczają miejscowości, rzeki, niziny i wyżyny. Na mapie leży przezroczysty kompas. W górnej części posiada okrągły otwór, a na dole wskaźnik z oznaczonymi stronami świata, w środku umieszczona jest iglica. Połowa iglicy ma kolor czerwony, a druga połowa biały.

Ilościowe i jakościowe sposoby prezentacji zjawisk na mapach

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Mapa jest graficznym obrazem różnorodnych zjawisk występujących w przestrzeni geograficznej. Można na niej przedstawić obiekty, które w rzeczywistości są trójwymiarowe, jak na przykład formy ukształtowania powierzchni czy też takie zjawiska, które tylko odczuwamy – jak ciśnienie atmosferyczne czy temperatura powietrza. To, jak ostatecznie będzie wyglądać mapa, zależy od jej tematu, przeznaczenia oraz wielkości (skala mapy). Jednak bez względu na te kryteria mapa zawsze powinna być czytelna, dlatego szczególnie istotny jest dobór metod prezentacji treści oraz zamieszczenie legendy, w której odbiorca znajdzie wyjaśnienie wszystkich użytych na mapie oznaczeń.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz różne metody przedstawiania zjawisk na mapach.

  • Rozpoznasz metodę, za pomocą której przedstawiono zjawisko na mapie.

  • Zaproponujesz metodę do przedstawienia na mapie danego zjawiska.